Nowości


Sondy mikrofalowe z falowodem Vegaflex

Nowością firmy VEGA są sondy mikrofalowe z falowodem Vegaflex seria 80. Nowa gama urządzeń charakteryzuje się większą dokładnością pomiaru wynoszącą ±2 mm oraz minimalnym napięciem zasilania 9,6 V DC. Algorytm działania sondy pozwala na automatyczne rozpoznanie długości falowodu oraz (ewentualnego) uszkodzenia mechanicznego.

 


Bardzo ważną i przydatną funkcją jest automatyczna kompensacja zmian prędkości rozchodzenia się fali elektromagnetycznej w aplikacjach z parą nasyconą. Nowe rozwiązanie pozwala na pomiar poziomu mediów o stałej dielektrycznej znacznie poniżej 1.5. Urządzenia VEGAFLEX serii 80 doskonale sprawdzają się w wymagających aplikacjach, dając użytkownikowi pewność i niezawodność pomiaru.

poziomy@introl.pl

Kompletny układ pomiaru poziomu rzek

Kolejną nowością firmy Vega jest gotowy układ pomiarowy do pomiaru poziomu np. rzek. Składa się on się ze znanej już dobrze sondy radarowej VEGAPULS, modułu do bezprzewodowego przesyłania danych GSM/GPRS PLICSMOBILE oraz panelu słonecznego (wraz z akumulatorami).


Układ taki pozwala na pomiar poziomu (np. rzek) wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia stałego zasilania oraz przewodów do transmisji danych. Dane z sondy radarowej są wysyłane w postaci e-maila lub SMSa na zdefiniowane adresy/ numery telefonów – w treści e-maila lub jako załącznik (csv, html, xml). Radar wysyła informacje zgodnie z zaprogramowanymi regułami, a więc o określonej godzinie, w określone dni tygodnia lub w zdefiniowany interwał czasowy.

Brak kosztów okablowania dostaw energii i transmisji danych, proste przesyłanie danych z rozproszonych punktów pomiarowych oraz łatwy montaż stanowią o doskonałości tego układu.

poziomy@introl.pl

Nowy model przetwornika wilgotności

Naszą najnowszą propozycją firmy E+E Elektronik jest przetwornik wilgotności – model EE160. Urządzenie przeznaczone jest przede wszystkim dla segmentu HVAC i zastępuje oferowany do tej pory przetwornik EE16.

Model EE160 skonstruowano wg. zupełnie nowej koncepcji, oferując szereg rozwiązań zapewniających jeszcze dokładniejszy pomiar. Jednocześnie obniżono koszt produkcji, co korzystnie wpłynęło na cenę urządzenia. Głównym atutem EE160 jest nowy sensor pomiarowy, który zapewnia stabilny pomiar wilgotności w zakresie 10 … 95% z dokładnością ±2,5% oraz w temperaturze -15 … 60°C. Sensor w standardzie pokryty jest powłoką HC01 znaną z przetworników przemysłowych, która chroni przed zanieczyszczeniami chemicznymi oraz korozją.

Cały przetwornik posiada budowę modułową umożliwiającą wymianę czujnika, kalibrację oraz zmianę skalowania wyjścia temperaturowego przez użytkownika. Z kolei obudowa przetwornika pozwala na montaż ścienny bądź kanałowy bez konieczności jej otwierania, co znacznie skraca czas instalacji i chroni elektronikę przed uszkodzeniami spowodowanymi pracami montażowymi.

Obudowa otwierana jest tylko w celu wykonania połączeń elektrycznych a zastosowane w niej opatentowane śrubki otwierają obudowę po 1 ich obrotu. Po otwarciu uzyskujemy dostęp wyłącznie do kostki zaciskowej, ponieważ wszystkie elementy elektroniczne w celu dodatkowej ochrony umieszczone zostały od spodu płyty. Te drobne, aczkolwiek bardzo przydatne w praktyce rozwiązania znacznie upraszczają montaż przetwornika. Niska cena urządzenia, niskie koszty montażu, duża odporność na uszkodzenia oraz dokładny i stabilny pomiar wilgotności – to cechy wyróżniające EE160 pośród innych przetworników.

wilgotnosc@introl.pl

Czujnik przewodności Conducell PWSE ARC

Dwuelektrodowa sonda Conducell PWSE ARC przeznaczona jest do pomiaru przewodności w aplikacjach przemysłowych, gdzie wymagany jest pomiar bardzo niskich przewodności. Czujnik dedykowany jest do pomiarów przewodności w wodzie czystej i ultra – czystej w takich aplikacjach jak: elektrodejonizacja, odwrócona osmoza, destylacja, produkcja półprzewodników itp. Za pomocą przedmiotowego czujnika możemy mierzyć przewodność już na poziomie 0,01 µS/cm.


Conducell PWSE ARC dostępny jest w wersji cyfrowej (MODBUS) lub analogowej (4 … 20 mA). Dzięki innowacyjnej technologii ARC istnieje możliwość zdalnego monitoringu czujnika, który zapewnia kalibrację, konfigurację oraz diagnostykę online. Pomiar przewodności za pomocą czujnika Conducell PWSE w technologii ARC gwarantuje stabilny pomiar, krótsze okresy przestoju, kalibrację minimalizującą błędy i dłuższą żywotność czujnika.

fizchem@introl.pl

Ciepłomierz ultradźwiękowy SONIC® AMFLO DryX

Opracowany przez firma AQUAMETRO AG model ciepłomierza to urządzenie, którego stosowanie pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji i obsługi przy jednoczesnym spełnieniu wymagań metrologicznych dla ciepłomierzy. Nowy ciepłomierz o nazwie SONIC® AMFLO DryX posiada budowę modułową i składa się z trzech współpracujących ze sobą elementów: rury pomiarowej, sensorów ultradźwiękowych z modułem elektroniki oraz licznika energii z czujnikami temperatury. Rura pomiarowa jest instalowana jako część rurociągu.

Specjalnie zaprojektowana geometria i wykończenie powierzchni rury zapobiegają osadzaniu się osadu nawet w ekstremalnych warunkach. Jednocześnie element ten jest niewrażliwy na zakłócenia przepływu, w związku z czym proste odcinki przy wlotach lub wylotach rury nie są konieczne. Wyniki kalibracji rury pomiarowej są przechowywane w pamięci EPROM i są do niej jednoznacznie przyporządkowane. Badania potwierdzają, że rura pomiarowa nie musi być demontowana przez 3 okresy kontrolne ciepłomierza (czyli 15 lat).

Sensory ultradźwiękowe są montowane na zewnętrznej powierzchni rury pomiarowej i również ich charakterystyka jest zapisana w pamięci EPROM. Jako jednostka centralna wykorzystywany jest doskonale znany licznik CALEC Energy Master. W tym przypadku został on uzupełniony o dodatkowy moduł przetwornika dla sensorów ultradźwiękowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskuje się lepszą dokładność pomiaru, ponieważ dane dotyczące przepływu są przekazywane do licznika bezpośrednio przez wewnętrzną magistralę danych (bez potrzeby przetwarzania na sygnał impulsowy).

Dzięki unikalnej, innowacyjnej modułowej budowie ciepłomierza SONIC® AMFLO DryX, po raz pierwszy istnieje możliwość szybkiej wymiany elementów bez konieczności przestoju. Kontrola czy wymiana odbywa się bez żadnej ingerencji w system hydrauliczny – pozostaje on całkowicie zamknięty, co oznacza, że takie operacje wykonuje się bez przerywania procesu produkcyjnego.

W ten sposób całkowite koszty związane z urządzeniem, generowane przez kontrole okresowe, zostają obniżone do minimum, a problem ustalenia terminu z klientem – zniwelowany.

Ciepłomierze SONIC® AMFLO DryX spełniają wymagania normy EN1434 i posiadają stosowne certyfikaty.

Siłownik PSM

Producent siłowników elektrycznych PS – Automation wprowadza do sprzedaży nowy model o nazwie PSM-ASM. To siłownik wieloobrotowy i przeznaczony do sterowania przepustnicami i zasuwami, również w przypadku dużych zakresów ruchu trzpienia. Siłownik posiada wbudowany system sterowania wyposażony w duży wyświetlacz LCD (dostęp do parametrów siłownika oraz do funkcji diagnostycznych). Aktualny stan siłownika jest doskonale widoczny dla obsługi.


Ponadto siłownik umożliwia zdalny dostęp przez sieć – parametryzacja i kontrola siłownika odbywają się zdalnie przez sieć Ethernet. Posiada także funkcję automatycznego uruchomienia – po uruchomieniu układ samodzielnie wykrywa zakres ruchu zaworu. Ważnym elementem jest układ monitorowania położenia. Siłownik wyposażony jest w 25-bitowy absolutny przetwornik położenia, który pozwala na ciągłe monitorowanie stanu zaworu/ zasuwy nawet w przypadku zaniku zasilania.

Natomiast funkcja zmiennej prędkości umożliwia zaprogramowanie różnych prędkości na wyjściu siłownika dla różnych położeń zaworu np. położenia krańcowe zaworów są osiągane przy zredukowanej prędkości.

Pozwala to na zabezpieczenie silnika i przekładni siłownika, a także na zmniejszenie zużywania się zaworu. Dzięki wbudowanej przekładni planetarnej przekazanie momentu obrotowego od silnika do wyjścia siłownika odbywa się przy małych stratach energii. Adapter montażowy ISO daje możliwość bezpośredniego montażu siłownika na zaworach wyposażonych w standardowe kołnierze oraz łatwego dopasowania do niestandardowych systemów mocowania.

Co ważne, wykonania Ex pozwala na stosowanie w strefach zagrożonych wybuchem. Pierwszy z serii siłownik o momencie 60 Nm będzie dostępny na początku przyszłego roku.

armatura@introl.pl

Kamera termowizyjna o największej rozdzielczości detektora

Do naszej oferty urządzeń termowizyjnych wprowadziliśmy kamerę o największej rozdzielczości detektora. Kamera termowizyjna G96-P posiada detektor mikrobolometryczny o rozdzielczości 640 x 480 i przeznaczona jest do pomiaru temperatury w zakresie od -20 do +600°C z możliwością rozszerzenia zakresu do +2000°C.

Na dużym 5-calowym ekranie możemy odczytać temperaturę 9 ruchomych punktów, jak również gorący i zimny punkt, profil temperatury, a także stworzyć izotermę. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość oddzielenia ekranu od korpusu kamery (ruchomy ekran), co pozwala na pracę w trudno dostępnych miejscach.


Kamera G96 umożliwia nagrywanie filmów termowizyjnych w formacie MPEG. Duża pojemność karty 4 GB pozwala na zapisanie aż 4 godzin filmu. Zdjęcia oraz filmy przesłane są bezprzewodowo za pomocą wbudowanego modułu Wi-Fi. G96-P wyposażona jest w aparat cyfrowy, funkcję fuzji obrazów oraz oprogramowanie SATreport standard, posiadające szereg funkcji do analizy obrazu (np: pomiar w 10 punktach, profile temperatury, histogramy, określenie izoterm), co z kolei pozwala na przeprowadzenie szczegółowych badań np: silników, złączy elektrycznych, transformatorów, wad izolacji cieplnej budynków i linii ciepłowniczych itp.

pirometry@introl.pl