Od redakcji


Drodzy Czytelnicy,
Kalendarzowa wiosna jak co roku przynosi swoiste przebudzenie w branży. Po długiej i nieco sennej zimie następuje dynamiczny okres pełen wielu spotkań,seminariów i targów branżowych. Za nami między innymi największe targi automatyki przemysłowej Automaticon, dla których nie zabrakło miejsca w tym numerze.

Zapraszamy zatem do lektury artykułów poświęconych rozwiązaniom, które prezentowaliśmy podczas minionych targów. Stabilne, precyzyjne i pewne pomiary pH, przewodności czy tlenu rozpuszczonego odgrywają istotną rolę w wielu zakładach, decydując często o jakości produktów końcowych lub wydajności procesowej.

Z uwagi na zróżnicowany charakter aplikacji i mierzonych właściwości, rynek czujników oferuje mnogość rozwiązań dedykowanych do różnych branż przemysłu. Idealnie byłoby, gdyby obok stabilności i pewności, dostępne czujniki cechowały się także wygodą w stosowaniu czy możliwością szybkiego tworzenia układów pomiarowych. Połączenie trwałości użytkowania, stabilności pomiarów oraz wygody było ideą jaka przyświecała firmie Hamilton. Skutkowała ona stworzeniem czujników wyposażonych w technologię ARC. Nie bez powodu więc poświęciliśmy im miejsce w „Temacie Wydania”.

Jednym z prezentowanych przez nas urządzeń w czasie targów Automaticon, cieszącym się ogromnym zainteresowaniem był miernik SDT270. Jest to wielozadaniowe urządzenie łączące pomiary i rejestrację ultradźwięków i drgań. Pozwala na kontrolę i analizę warunków pracy odwadniaczy, zaworów, przekładni i łożysk a także inspekcję elektryczną urządzeń o napięciach powyżej 2 kV w kierunku wyładowań niezupełnych. O mierniku, który ma szanse stać się narzędziem, bez którego wkrótce nie będą w stanie wyobrazić sobie pracy służby utrzymania ruchu, przeczytacie Państwo w „Dobrej Praktyce”.
„Akademia Automatyki” tym razem prezentuje Zintegrowany System Zarządzania Wzorcowaniem stworzony przez producenta zaawansowanych narzędzi do kalibracji przyrządów pomiarowych – firmę BEAMEX. Autor „Akademia Automatyki” koncentruje się na prezentacji elementów wspomnianego Systemu, jego możliwościach w procesie automatyzacji wzorcowań na obiekcie oraz wymiernych korzyściach, jakie System może przynieść przedsiębiorstwom.
Kontynuując cykl szkoleń z zakresu programowania sterowników PLC w kolejnej cześć prezentujemy jeden z bardziej interesujących sposobów wykorzystania sterowników TECO SG2 – jako regulatora PID.

Zapraszam do lektury
Jerzy Janota
Dyrektor ds. technicznych