Pierwszy na świecie czujnik do pomiaru zawartości śladowych ilości tlenu w technologii LDO
Nowością szwajcarskiego producenta firmy Hamilton jest inteligentny czujnik do pomiaru zawartości śladowych ilości tlenu rozpuszczonego model VisiTrace DO, którego zasada pomiaru oparta jest na technologii LDO (Luminescent Dissolved Oxygen). Do tej pory pomiar śladowych ilości tlenu realizowany był tylko poprzez zastosowanie metody elektrochemicznej, która związana jest z wieloma niedogodnościami eksploatacyjnymi. W odróżnieniu od czujników elektrochemicznych, optyczny (LDO) czujnik VisiTrace DO zapewnia precyzyjny i stabilny pomiar, szybki czas odpowiedzi (brak czasu polaryzacji), odznacza się dużą odpornością mechaniczną. Dodatkowo firma Hamilton opracowała specjalny luminofor, dzięki któremu czujnik odporny jest na niszczące działanie chloru.
Kompaktowy, inteligentny czujnik VisiTrace DO wyposażony jest w interfejs 4 … 20 mA / Bluetooth 4.0, co umożliwia jego bezpośrednie podłączenie do systemu oraz bezprzewodową komunikację. Wszystkie dane kalibracyjne i procesowe przechowywane są w pamięci inteligentnego czujnika VisiTrace, co pozwala na jego kalibrację w dogodnych (stabilnych) warunkach laboratoryjnych, minimalizując błędy. Funkcja samodiagnostyki elektrody ułatwia wykrywanie i usuwanie usterek.
Czujnik VisiTrace dedykowany jest szczególnie do pomiaru tlenu rozpuszczonego w aplikacjach energetycznych i browarniczych, gdzie kontrola zawartości śladowych ilości tlenu odgrywa kluczowe znaczenie.
Pirometr stacjonarny do pomiaru temperatury aluminium Land AL EQS
Wprowadzony na rynek w 2016 roku LAND AL EQS to już 3. generacja pirometrów specjalistycznych do pomiaru temperatury aluminium w procesach ekstruzji (aluminum extrusion), walcowania na gorąco, kucia, ciągłego odlewu (pręty, druty). Jest następcą pirometrów poprzedniej generacji LAND AET AQT ABT.
Pirometr AL EQS jest unikatowym pirometrem wielodetektorowym ze specjalnym cyfrowym przetwarzaniem promieniowania IR tzw. algorytmem Comlex 3D radiance, obliczającym temperaturę aluminium przy minimalizacji wpływu zmian emisyjności, zawartości magnezu oraz kształtu profilu.
Dane z pirometru są bezpośrednio przesyłane cyfrowo poprzez Ethernet Modbus TCP/IP do komputera z darmowym oprogramowaniem SPOT Viewer lub analogowo 4 … 20 mA do sterownika PLC. Dzięki wbudowanemu WEB Server, ustawienia pirometru oraz odczytu temperatury można dokonywać poprzez przeglądarkę internetową w sieci zakładowej – nie ma potrzeby stosowania dodatkowego oprogramowania. Szeroki zakres temperatur od 200 do 700°C, bardzo szybki czas odpowiedzi 15 ms, wysoka dokładność ±2°C i powtarzalność pomiaru ±1°C oraz w pełni zintegrowana obróbka sygnału to tylko część zalet nowej generacji, dzięki którym jeden pirometr nadaje się na wszystkie aplikacje: wlewek, profil prasa/chłodzenie, blacha wejście/wyjście walcowania.
Analizatory BUCHI NIR On-line
W ostatnim okresie rozszerzyła się nasza oferta w zakresie pomiarów parametrów produktów stałych i ciekłych. Rozpoczęliśmy współpracę ze szwajcarską firmą BUCHI specjalizującą się w produkcji aparatury do badania takich parametrów jak kolor, zawartość tłuszczu, białka, wilgoci, popiołu czy włókien. Z uwagi na to, że działamy przede wszystkim w obszarze procesów produkcyjnych, będziemy się zajmować analizatorami do pracy online, montowanymi bezpośrednio w procesie. Urządzenia BUCHI pozwalają na ciągłą kontrolę wielkości opisujących jakość produktu (np. zawartość tłuszczu w paszy, czy wilgoci w sproszkowanym mleku), dzięki czemu możliwe jest natychmiastowe reagowanie na nieprawidłowości. Zmniejsza się w ten sposób ilość produktu niespełniającego wymagań specyfikacji i straty tym spowodowane. Wysoka dokładność pomiarów umożliwia zwiększenie efektywności procesu produkcji przez:
- zwiększenie ilości produktu (wilgotność zbliżona do dopuszczalnej wartości granicznej),
- oszczędność energii przez skrócenie czasu trwania szarży (mieszanie lub suszenie można zakończyć natychmiast po osiągnięciu wymaganych parametrów).
Wyżej wymienione korzyści decydują o tym, że w wielu przypadkach zwrot kosztów analizatora następuje w czasie poniżej 1 roku. Analizatory BUCHI NIR On-line wykorzystują technikę spektroskopii w zakresie światła widzialnego i bliskiej podczerwieni. Różnorodne konfiguracje i wyposażenie pozwalają na montowanie urządzenia w zbiornikach i mieszalnikach, na rurociągach, na przenośnikach lub na stanowiskach kontrolnych. Funkcja autokalibracji ułatwia użytkownikowi tworzenie krzywych kalibracji dla wielu produktów. Oprogramowanie SX-Suite będące zawsze elementem systemu umożliwia zarządzanie próbkami, produktami i zbieranymi danymi z laboratoryjnych urządzeń referencyjnych. Zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych podniesieniem efektywności swojego procesu produkcyjnego i możliwością wykorzystania do tego celu analizatorów BUCHI NIR On-line.
Cyfrowe mierniki temperatury
W naszej ofercie cyfrowych mierników temperatury pojawiły się dwa nowe modele – XP100 oraz XC200. XP100 to wysokiej klasy przemysłowy i laboratoryjny miernik temperatury. Spośród innych podobnych mierników XP100 wyróżnia się możliwością podłączenia 4-przewodowego czujnika Pt100 oraz możliwością wpisania współczynników Callendara-Van Dusena czujnika. Po wpisaniu tych parametrów miernik pomiaru temperatury z dokładnością laboratoryjną – setnych części stopnia Celsjusza.
Do miernika można podłączyć dowolny czujnik Pt100 za pomocą znajdującego się w zestawie złącza lub zamówić czujnik produkcji INTROL dostosowany do indywidualnych potrzeb Klienta. Miernik posiada pamięć wewnętrzną pozwalająca na rejestrację danych. Z kolei XC200 to przenośny miernik temperatury i wilgotności, w którym pomiar wilgotności oparty jest o precyzyjne sensory firmy E+E Elektronik. Duży czytelny wyświetlacz z menu w języku polskim ułatwia obsługę urządzenia. Urządzenie można skonfigurować aby pomiar wyświetlany był jako punktu rosy z pomiarami aktualnymi lub MIN/MAX/AVG.
Nowe czujniki wizyjne
W naszej ofercie pojawiła sie zupełna nowość na polskim rynku – czujniki wizyjne OPTEX-FA serii CVS. Sensory wizyjne CVS posiadają możliwość wykrywania koloru i kształtu, porównywania ze wzorcem, a także odczyt znaków OCR. Czujniki wizyjne wykonane są w kompaktowej obudowie IP 67 oraz wymiarach 86x42x33,8mm i posiadają możliwość podłączenia zewnętrznego monitora poprzez dedykowany przewód. Czujniki wizyjne mogą być zastosowane do wykrywania uszkodzeń, defektów elementów, zabrudzeń i nieczystości podczas procesu produkcji. Nowe czujniki świetnie sprawdzają się także w kontroli nadruku daty produkcji, daty przydatności czy numeru partii, a także przy kontroli obecności produktu w opakowaniu np. czekoladki w blistrze.
Z kolei w magazynach czujniki CVS mogą być stosowane do segregacji paczek w zależności od ich wielkości. Czujniki oferowane są w ramach kompleksowych realizacji układów wizyjnych „pod klucz”, można będzie je także nabyć wkrótce w naszym sklepie internetowym www.sklep.introl.pl.
Pomiary czasu zatrzymania
Do oferty działu systemów automatyki wprowadziliśmy nową usługę – pomiar czasu zatrzymania. Pomiar ten wykonywany jest dobiegometrem, który pozwala na precyzyjne określenie czasu zatrzymania z dokładnością do 1 ms. Pomiar czasu zatrzymania daje nam pewność, że elementy detekcyjne, kurtyny optyczne, maty naciskowe, skanery itp. zostały zamontowane w odpowiedniej odległości. Warto zaznaczyć, że odległość ta została określona w normie PN-EN ISO 13855 „Bezpieczeństwo maszyn – umiejscowienie wyposażenia ochronnego ze względu na prędkość zbliżania się części ciała człowieka”. Pomiarem czasu zatrzymania za pomocą dobiegometru mogą być szczególnie zainteresowani producenci maszyn oraz właściciele i użytkownicy maszyn w celu sprawdzenia zgodności zamontowania środków ochronnych z normą PN-EN ISO 13855.
Nowe falowniki V&T Drive
Nowe falowniki marki V&T Drive to prosta, kompaktowa i ekonomiczna konstrukcja przeznaczona dla wszystkich rodzajów aplikacji oraz sterowań: skalarnych, wektorowych i momentowych. Falowniki posiadają wbudowany wyświetlacz z klawiaturą, z możliwością jego demontażu i instalacji poza falownikiem.
Nie musimy do tego kupować specjalnego, dedykowanego kabla – wystarczy zwykły kabel Ethernet z wtyczkami RJ45. Falowniki dostępne są w wersjach od 0,2 kW do 3550 kW, z zasilaniem 230 V lub 400 V (na zamówienie 500 V, 690 V, 1140 V), a ich przeciążalność to 150%/60 sek., 180%/10 sek. lub 200%/0,5 sek.
Falowniki V&T Drive posiadają funkcje sterownika PLC, regulator PID, komunikację ModBus oraz funkcję sekwencera (możliwość zaprogramowania sekwencji częstotliwości w czasie). Istnieje także możliwość konfiguracji z poziomu komputera (darmowe oprogramowanie), a także szeroki wachlarz rozbudowy o dodatkowe karty rozszerzające, takie jak: karta enkoderowa, Profibus, CANopen, Devicenet i inne.