Od redakcji


Drodzy Czytelnicy!

Pierwszą połowę roku kończymy nowym numerem „Pod Kontrolą”. Zapraszamy do lektury najnowszych artykułów od naszych specjalistów.

Z uwagi na rosnące ceny energii, para wodna stała się obecnie medium, którego zużycie jest coraz częściej i dokładniej kontrolowane. O pomiarze przepływu pary wodnej już pisaliśmy, tym razem autor skupia się na nowym rozwiązaniu do bezinwazyjnego pomiaru pary o wysokiej temperaturze. Do tej pory pomiar takiego medium wymagał zastosowania metod inwazyjnych, które mają swoje zalety, ale też i liczne wady. Nowa technologia ultradźwiękowa CFM pozwala na pomiar przepływu pary wodnej o temperaturze nawet 630°C bez konieczności ingerencji w rurociąg. O zaletach tej innowacyjnej metody, a także o jej ograniczeniach przeczytacie Państwo w „Temacie wydania”.

Konieczność utrzymania dokładności aparatury pomiarowej na odpowiednim poziomie wymaga jej kalibracji. To prawda znana wszystkim pomiarowcom. Do wzorcowania aparatury na obiekcie służą kalibratory dokumentujące. One, podobnie jak każde inne urządzenia, także wymagają ponownych kalibracji, aby zachować dokładność zgodną ze specyfikacją. Utrata dokładności użytkowanych kalibratorów to nie jedyna bolączka osób odpowiedzialnych za dokładność aparatury pomiarowej na zakładzie. Trudne warunki przemysłu to także ryzyko uszkodzenia mechanicznego kalibratora, presja czasu i możliwości popełnienia błędu czy pominięcia wymaganego okresu kalibracji. Naprzeciw tym wszystkim problemom wychodzi Beamex, którzy oferuje specjalne usługi i oprogramowanie gwarantujące niezakłócony proces wzorcowania aparatury. Przedstawiamy je w „Dobrej praktyce”.

Światło i wykorzystujące je do pomiarów różnych parametrów fotometry były już nie raz tematem naszych artykułów. Tym razem autor „Akademii automatyki” skupia się na wykorzystaniu tych wszechstronnych urządzeń pomiarowych w branży chemicznej. Pomiar barwy, kontrola procesu filtracji czy monitorowanie rozdziału faz w procesie ekstrakcji lub dosalania to tylko niektóre z zastosowań pomiarów fotometrycznych. Wszystkie miejsca i procesy, w których znajdują zastosowanie fotometry przemysłowe opisuje autor „Akademii automatyki”.

Zapraszam do lektury
Wojciech Mutwicki
prezes zarządu