Od redakcji


Mam nadzieję, że wszyscy z Państwa udanie spędzili wakacje i nabrali nowych sił na drugą połowę roku. W trakcie dwóch wakacyjnych miesięcy nasi specjaliści, wykorzystując nieco zmniejszoną liczbę zleceń, montaży i zapytań, tworzyli artykuły, do których lektury serdecznie Państwa zapraszam.

W Pod Kontrolą 2/2024 pisaliśmy o pomiarze przepływu gorącej pary wodnej w rurociągach jako rozwiązaniu dla rosnących kosztów wytwarzania tego medium. Tym razem autor „Tematu wydania” także podejmuje problematykę szukania oszczędności w wytwarzaniu pary i wszelkich innych gorących mediów. Izolacje termiczne szyte na miarę, projektowane i produkowane pod konkretną instalację to odpowiedź na galopujące ceny energii cieplnej. Artykuł poświęcony termoizolacjom rurociągów i, a może przede wszystkim armatury, przedstawia niezwykle skuteczne, relatywnie nowe na polskim rynku rozwiązanie. Jeśli szukacie Państwo sposobu na redukcję kosztów energii poprzez izolowanie gorących powierzchni, to nie możecie pominąć „Tematu wydania”.

Izotop kojarzy się niektórym tylko z promieniowaniem alfa, radioaktywnością, a nawet bombą atomową. Urządzenia wykorzystujące izotopy są jednak od wielu dziesięcioleci wykorzystywane w najtrudniejszych pomiarach przemysłowych. Czy jest się zatem czego obawiać? Odpowiedzi na to pytanie stara się udzielić nasz specjalista od izotopowych układów pomiarowych w „Dobrej praktyce”.

Czy niepewność pomiaru to to samo, co błąd pomiarowy? A może to pojęcie równoznaczne z dokładnością urządzenia? Często spotykamy się z tego typu wątpliwościami natury akademickiej. Nauka o metrologii nie pozostawia w tym wypadku żadnego pola do interpretacji, jasno definiując czym jest niepewność. Zdając sobie jednak sprawę z zawiłości tej tematyki w praktycznej pracy zawodowej „Akademia automatyki” poświęcona jest właśnie zagadnieniu niepewności pomiaru. Autor omawia to pojęcie, wskazuje na rodzaje niepewności oraz wylicza niepewność krok po kroku na podstawie pomiaru wilgotności względnej.

Najnowszy numer Pod Kontrolą to także dwa „Artykuły specjalne” autorstwa pracowników zaprzyjaźnionych z nami firm z branży automatyki. Pierwszy z nich podejmuje niezwykle ważną, jak nie krytyczną dla wielu przedsiębiorstw, tematykę
cyberbezpieczeństwa. Autor przybliża przyjętą 6 stycznia 2023 roku unijną Dyrektywę NIS2, precyzyjnie opisując obowiązki wielu zakładów produkcyjnych w zakresie wdrożenia niezbędnych narzędzi zapewniających bezpieczeństwo komunikacji cyfrowej. Temat jest nie tylko kluczowy, ale także pilny. Obecnie trwają bowiem prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa,, która ma zostać przyjęta pod koniec tego roku. Nowelizacja ta wprowadzi obowiązek spełniania szeregu wymogów dla zarządów i menedżerów zakładów z wielu branż polskiej gospodarki.
Wszystkie wymogi, sankcje za ich niespełnienie oraz niezbędne czynności, które warto wykonać już teraz przedstawia autor artykułu.

Drugi z artykułów specjalnych omawia zagadnienie wzajemnych relacji pomiędzy czujnikami pomiarowymi, ich ilością i lokalizacją, a skuteczną i dokładną regulacją procesu. Autor wskazuje na konieczność szczegółowej analizy nie tylko samych parametrów czujników, regulatorów czy urządzeń wykonawczych, ale także ich ilości i lokalizacji. Artykuł, na przykładzie pomiaru i regulacji temperatury na wymienniku typu para-woda, przedstawia zasady odpowiedniego projektowania i lokalizowania punktów pomiaru w celu zachowania optymalnych warunków dla dokładnej regulacji.

Zapraszam do lektury
Wojciech Mutwicki
prezes zarządu