Przepływomierz owalno-kołowy Macnaught
Zupełnie nową grupą produktową w dziale pomiarów przepływu są przepływomierze owalno-kołowe australijskiego producenta, firmy Macnaught Pty Ltd. Przepływomierze owalno-kołowe Macnaught nadają się do pomiaru objętościowego rożnego rodzaju cieczy – cieczy o dużej lepkości, paliw, agresywnych chemicznie.
Układ pomiarowy składa się z dwóch ściśle zazębiających się elementów owalno-kołowych, poruszanych przez przepływające medium. Każdy obrót pary elementów owalno-kołowych odpowiada przemieszczaniu przez komorę pomiarową dokładnie znanej objętości cieczy.
Liczba obrotów jest proporcjonalna do prędkości przepływającego medium. W górnej części wirników umieszczone są magnesy, podczas obrotu wirników generowane jest pole magnetyczne, które z kolei aktywuje czujnik magnetyczny. Każdy taki obrót wirnika generuje impuls wyjściowy, który zliczany jest jako przepływ w jednostkach objętości (litry, m3, galony). Przepływomierze owalno-kołowe znajdują zastosowanie głównie w aplikacjach dozowania, rozlewania i pomiarach zużycia paliwa.
Kamera termowizyjna HOTFIND S
Przenośna kamera termowizyjna HOTFIND-S jest nowoczesnym urządzeniem, przeznaczonym do precyzyjnych pomiarów temperatury w zakresie -20÷600°C. Kamera posiada produkowany w Europie detektor mikrobolometryczny (brak konieczności oczekiwania na zezwolenia importowe) o rozdzielczości 384×288, stabilizowany w temperaturze otoczenia (brak chłodzenia!) o czułości 0,05°C.
Kamera posiada kolorowy dotykowy zewnętrzny ekran LCD z aktywną matrycą, która umożliwia obserwację obrazu nawet przy silnym oświetleniu słonecznym. Na ekranie można bezpośrednio odczytać temperaturę 8 ruchomych punktów, kamera umożliwia korekcję wskazań od współczynnika emisyjności, odległości i wilgotności powietrza.
Dla ułatwienia lokalizacji miejsca pomiaru kamera posiada celownik laserowy oraz aparat cyfrowy o rozdzielczości 2560×1920 (funkcja DuoVison). Oprogramowanie SatirReport standard posiada cały szereg funkcji do analizy obrazu (jak np: pomiar w 10 punktach, profile temperatury, histogramy, określenie izoterm), umożliwia przeprowadzenie szczegółowych badań np: silników, złączy elektrycznych, transformatorów, wad izolacji cieplnej budynków i linii ciepłowniczych itp. Oprogramowanie pozwala również na łatwe tworzenie zaawansowanych raportów, składających się ze zdjęcia termowizyjnego, widzialnego, analiz termogramu oraz komentarzy. Oprogramowanie dostarczone jest wraz z kamerą.
Dysza ISA
Kolejną nowością w zakresie pomiaru przepływu jest Dysza ISA znajdująca zastosowanie w aplikacjach, w których zawodzą kryzy – media erozyjne, duże prędkości, brak wymaganych odcinków prostych itp. Dysze ISA wymagają znacznie krótszych odcinków prostych i mogą mierzyć z bardzo dobrą dokładnością nawet dla przepływów o dużej prędkości.
W porównaniu z kryzami, dla podobnych przewężeń są w stanie mierzyć ponad dwukrotnie większe przepływy. Długość samej dyszy zależy od współczynnika przewężenia zwężki – im mniejszy współczynnik, tym krótsza dysza ISA. Dysze ISA są obliczane zgodnie z normą ISO 5167, a typowa dokładność pomiaru za pomocą dyszy wynosi ±0,8%. Spadki ciśnień mieszczą się zazwyczaj w zakresie 40-95% ciśnienia różnicowego. Dodatkowa kalibracja na stanowisku posiadającym akredytację pozwala na osiągnięcie dokładności ok. 0,25%.
Przetwornik punktu rosy EE355
Przetwornik punktu rosy o standardowym zakresie pomiarowym. Posiada wyjście analogowe w postaci sygnału 4÷20 mA oraz cyfrowej (RS485) w protokole Modbus RTU. Zastosowanie wyjścia cyfrowego pozwala na znaczne uproszczenie gromadzenia danych w systemach rozproszonych, a także bezpośredni odczyt przez nadrzędny system kontroli, np. panel operatorski.
Typowymi aplikacjami, które mogą być monitorowane przez ten przetwornik to osuszacze powietrza i układy sprężonego powietrza. Przetwornik występuje także w wersji uproszczonej z pomiarem od -20°C Td – model EE354.
Przetwornice częstotliwości serii F510 dla aplikacji pompowych i wentylatorowych
W naszej ofercie pojawił się nowy falownik marki Teco-Westinghouse. Przetwornica częstotliwości F510 przeznaczona jest dla aplikacji HVAC – do sterowania pompami i wentylatorami.
Przetwornica ma wbudowane specjalne funkcje dla aplikacji typu wentylator/pompa: Standby (oszczędność pompy przy braku poboru wody w przepompowni), sterowanie wielu pomp jednocześnie, rotacja pomp, funkcje automatycznego oszczędzania energii (AES). Aplikacje, które wcześniej wymagały zastosowania sterownika PLC, teraz mogą być sterowane za pomocą wbudowanych funkcji w przetwornicy. Falownik oferuje także zestaw popularnych protokołów transmisji, w tym stosowanych w automatyce budynkowej: Modbus / BACnet /Metasys N2.
Softstarty i układy nawrotne dla silników trójfazowych
W ofercie Działu napędów i sterowników przemysłowych pojawiły się nowe grupy produktów fi rmy Celduc. Są to półprzewodnikowe układy łagodnego rozruchu (softstarty) oraz układy nawrotne (rewersyjne). Produkty te należą do układów napędu silnika i zastępują standardowe układy stycznikowo-przekaźnikowe.
Wprowadzone do oferty softstarty Celduc zbudowane są w oparciu o 6 tyrystorów, dzięki czemu możliwa jest dokładna kontrola wszystkich trzech faz.
Cechy softstartów:
- wysoka jakość wykonania,
- efektywna redukcja prądu rozruchowego i początkowego momentu napędowego,
- regulacja czasu rozruchu oraz początkowego momentu napędowego,
- diagnostyka napięcia, silnika i auto-diagnostyka,
- zabezpieczenie przepięciowe,
- dostępne modele z wbudowanym radiatorem,
- prąd (AC-53a): od 5 A do 30 A,
- zakres mocy: od 2,5 kW do 15 kW *,
- dla silników 400 V, połączenie w gwiazdę.
Drugą grupą produktów tego producenta są układy nawrotne (rewersyjne). Umożliwiają one zmianę kierunku wirowania silników 3-fazowych poprzez komutację faz. Zmiana kierunku sterowana jest sygnałem 24 V DC. Układ nawrotny zastępuje dotychczasowe rozwiązania oparte na klasycznych stycznikach. Jego zalety to oszczędność miejsca, dłuższy czas bezawaryjnej pracy, łatwość montażu i atrakcyjna cena.
System stałego monitoringu maszyn i urządzeń SDT Online4US ACM
SDT Online4US ACM został zaprojektowany do ciągłego monitoringu sprawności maszyn i urządzeń w miejscach krytycznych lub o utrudnionym dostępie. System łączy pomiary i rejestrację ultradźwięków oraz drgań i można go określić jako stacjonarną wersję przenośnego miernika SDT270, który cieszy się popularnością w wielu polskich zakładach.
System, podobnie jak jego przenośny odpowiednik, znajduje zastosowanie w bardzo wielu, różnorodnych obszarach: kontrola stanu łożysk czy przekładni zębatych (nawet przy niskich obrotach); kontrola smarowania, niewyważenia, nieosiowości, niedopasowania, luzów; kontrola sprzęgieł i pomp, pasów transmisyjnych; wykrywanie kawitacji; kontrola wyładowań koronowych, drzewienia i iskrzenia; kontrola odwadniaczy, zaworów, wycieków nad i podciśnienia.
Na bazie SDTOnline4US możemy budować systemy automatycznej kontroli jakości (np. szczelności węży, opakowań, opon itp.) Ważne również jest to, że DT Online4US to rozwiązanie modułowe, umożliwiające skonfigurowanie urządzenia stosownie do unikalnych wymagań. W każdym momencie możemy dodawać kanały pomiarowe, wejścia, wyjścia i funkcje komunikacyjne.
Specjalistyczne kamery mikroskopowe do pomiaru cząstek/kryształów CANTY CRYSTALSCOPE/SUGARSCOPE
Monitorowanie procesu krystalizacji jest bardzo ważne z punktu widzenia procesu produkcyjnego w farmacji czy cukrownictwie. Obecnie wykorzystuje się do tego układ kamery mikroskopowej, umożliwiającej użytkownikowi obserwację wzrostu kryształów. Urządzenia serii Canty Crystalvision™ łączą technologie stapianego szkła i oświetlenia dla uzyskania bezkonkurencyjnego, ciągłego widoku od początkowego zarodkowania do pełnego ukształtowania kryształów. Dzięki temu układ umożliwia wczesne wykrywanie ewentualnych problemów (np. wtórne zaszczepianie krystalizacji) i odpowiednie reagowanie.
Oprogramowanie do analizy obrazów CantyVision pozwala na scharakteryzowanie wielkości i kształtu cząstek w początkowych stadiach wzrostu kryształów (do 5% stężenia) i przesyłania tych informacji poprzez OPC lub 4 … 20 mA do układu sterowania.