Przetwornik CO2 dla wymagających aplikacji
Nowością w zakresie pomiarów stężenia dwutlenku węgla jest przetwornik EE872 stworzony specjalnie dla wymagających aplikacji, z zakresem pomiarowym do 5% CO₂. Przetwornik posiada kilka nowatorskich rozwiązań wyróżniających go na tle konkurencji, takich jak:
- wymienny moduł pomiarowy,
- podgrzewany sensor,
- wymienny filtr teflonowy,
- obudowę ze stali nierdzewnej,
- metodę pomiaru opartą o NDIR z detekcją podwójnej długości fali i autokalibracją,
- wbudowany sensor temperatury do kompensacji zmian temperatury,
- wbudowany sensor ciśnienia do kompensacji zmian ciśnienia,
- konfigurowane wyjście – mierzone wartości można odczytywać na wyjściach analogowych lub w sieci RS485 (MODBUS),
- stopień ochrony IP65,
- łączenie poprzez szybkozłącze M12.
Dzięki podgrzewanemu sensorowi, przetwornik EE872 nadaje się do pracy w warunkach wysokiej wilgotności, nawet kondensacji. Klasa ochrony IP65 oraz filtr teflonowy zapewniają doskonałą ochronę w zanieczyszczonym środowisku. Przetwornik nadaje się między innymi do szklarń, pieczarkarni, inkubatorów, wylęgarni, komór biologicznych, obór, ferm drobiu oraz magazynów owoców i warzyw. W wielu tych aplikacjach przetwornik narażony jest na mieszanki agresywnych substancji i zanieczyszczeń. Dzięki wymiennemu sensorowi, koszt regeneracji urządzenia jest wielokrotnie tańszy i mniej kłopotliwy niż wymiana całego przetwornika.
hvac@introl.pl
Najbardziej zaawansowany miernik SDT
Nowością tego roku w miernikach ultradźwiękowych jest miernik SDT340. To urządzenie do rejestracji danych dynamicznych z pomiarów ultradźwięków i wibracji, umożliwiające przegląd i analizę zarejestrowanych sygnałów bezpośrednio w miejscu pomiaru. Podglądy przebiegów czasowych oraz rozkładu częstotliwościowego, powiązane z odczytem wartości dziesięciu najwyższych pików z przebiegu, pozwalają na szybką i precyzyjną diagnostykę tam, gdzie najbardziej tego potrzebujemy.
Urządzenie korzysta z kalibrowanych sond pomiarowych kompatybilnych z poprzednimi modelami mierników ultradźwięków firmy SDT. W odróżnieniu od dobrze znanego i sprawdzonego SDT270, nowy miernik zapisuje pomiar w postaci dynamicznej, z możliwością późniejszej pełnej analizy z pozycji oprogramowania UAS4.0. Dodatkowe atuty to duży, czytelny, kolorowy wyświetlacz i wymienna bateria zapewniającą ośmiogodzinną pracę urządzenia.
przenosne@introl.pl
Następca przepływomierza ST98
Amerykańska firma Fluid Components International wycofała z rynku masowy przepływomierz termiczny model ST 98. W zamian za niego na rynku zadebiutował model ST80, który jest wersją pośrednią pomiędzy popularnymi ST50/51, a najwyższą i najlepiej wyposażaną wersją ST100. Nowy model jest więc bardziej zaawansowaną wersją wycofanego ST98, jednocześnie będąc swoistą wersja „lite” modelu ST100. W porównaniu do ST98 w nowym modelu dodano lub udoskonalono 22 funkcje, czyniąc z ST80 zaawansowany przepływomierz ze średniej półki cenowej. Jednym z głównym udoskonaleń jest wyposażenie ST80 w technikę Adaptive Sensor Technology ™ (AST ™). Ta opatentowana technika pomiarowa, której szerszą charakterystykę przybliżyliśmy już na łamach „Pod kontrolą” 2/2017, łączy w sobie dwie sprawdzone w branży technologie dyspersji termicznej – stałej mocy (CP) i stałej temperatury (CT).
Nowy model ma także większy zakres, lepszą dokładność, a także nowoczesne protokoły komunikacyjne (np. HART v. 7), graficzny wyświetlacz LCD (także w wersji z przyciskami), SIL 1 w standardzie. Jako opcja dostępna jest obudowa ze stali nierdzewnej, a także najnowsze czujniki wykonane w technologii „Wet Gas”, zwiększającej niezawodność i żywotność czujnika w warunkach wilgotnych gazów. Jeśli do zalet ST80 dodamy także znaną ze wszystkich przepływomierzy gazowych FCI wytrzymałą konstrukcję elementu przepływowego bez ruchomych części, dostajemy urządzenie zapewniające dokładny, bezpośredni, masowy pomiar przepływu powietrza i gazu za pomocą pojedynczego króćca.
przeplyw@introl.pl
Czujniki FCI na „mokre” gazy
Drugą nowością w przepływomierzach termicznych marki FCI jest głowica czujnika „Wet Gas”. Jest to specjalnie zaprojektowana konstrukcja, która poprzez niestandardowe przedłużenie osłony izoluje czujnik od kropel wody. Taka konstrukcja odcina krople wody od czujnika i odprowadza ją bez kontaktu z materiałem czujnika.
Zwiększa to znacząco niezawodność i żywotność czujnika w warunkach pomiaru mocno wilgotnych gazów. Nowe głowice typu „Wet Gas” dostępne są jako wyposażenie opcjonalne dla modeli ST100 i ST80.
przeplyw@introl.pl