Spektrofotometr Pastel UV
Nowością w dziale pomiarów fizyko-chemicznych jest przenośny spektrofotometr Pastel UV firmy Secomam (grupa Aqualabo) przeznaczony do stosowania w aplikacjach wodno-ściekowych. Pastel UV umożliwia jednoczesną szybką analizę (poniżej 1 minuty) sześciu parametrów takich jak: ChZT, BZT, TSS, OWO, NO3, detergenty; poprzez pomiar absorbancji w zakresie spektralnym promieniowania ultrafioletowego UV danej próbki, przy wybranych długościach fal. Szybka analiza badanej próbki pozwala również na wykrycie w rzeczywistym czasie mogącego pojawić się, przypadkowego zanieczyszczenia. Spektrofotometr Pastel UV nie wymaga stosowania reagentów, co obniża koszty użytkowania.
Analizator charakteryzuje się prostotą w obsłudze, badana próbka nie wymaga obróbki wstępnej. Co ważne, urządzenie może być użytkowane przez personel nieposiadający kwalifikacji w dziedzinie chemii.
FLUXUS F721 – wyznacza nowe standardy
Nowa generacja przepływomierzy FLUXUS F/G721 firmy FLEXIM stanowi technologiczny przełom w bezinwazyjnych pomiarach cieczy oraz gazów. Przepływomierz ten został zaprojektowany jako następca bardzo udanej serii FLUXUS F/G70X, a możliwości jego zupełnie nowej elektroniki oraz poprawione układy przetwarzania sygnału pomiarowego deklasują jakikolwiek inny bezinwazyjny przepływomierz w kontekście dokładności, niezawodności oraz możliwości pomiarowych.
Przepływomierz dostosowuje się automatycznie do warunków pomiarowych i kompensuje wpływ niekorzystnych zjawisk propagacji sygnału. Niezwykle szybkie próbkowanie pozwala na precyzyjne monitorowanie w przypadku występowania przepływów o dużej dynamice.
Przepływomierz umożliwia pomiar wielu różnych rodzajów cieczy oraz gazów, praktycznie niezależnie od ciśnienia wewnątrz rurociągu, w bardzo szerokim zakresie temperatury. FLUXUS F/G721 mierzy skutecznie nawet w przypadku znacznego zabrudzenia i wyróżnia się bardzo dużym zakresem pomiarowym. Co ważne, nawet małe przepływy już od kilku litrów na godzinę mogą być dokładnie zmierzone.
FLUXUS F/G721 może być dostarczony w dwóch wariantach obudowy: aluminiowej dla aplikacji standardowych oraz w obudowie ze stali nierdzewnej dedykowanej do aplikacji w agresywnym chemicznie otoczeniu. Obie wersje mogą być użyte w drugiej strefie zagrożenia wybuchem. Przepływomierz może być dostarczony z praktycznie wszystkimi dostępnymi protokołami komunikacji: HART, Modbus, Foundation Fieldbus, Profibus PA i BACnet; które pozwalają na dwukierunkową komunikację, parametryzację i diagnostykę w trybie on-line.
Wartością dodaną w funkcjonalności serii FLUXUS F/G721 jest funkcja autodiagnostyki i możliwość rejestracji danych wywoływanych przez zdarzenie.
Nowy lepkościomierz ViscoPro 2100
Firma Cambridge Viscosity, należąca obecnie do grupy PAC, wprowadziła na rynek nowy model lepkościomierza procesowego ViscoPro 2100. Model ten zastępuje produkowane dotychczas przetworniki VP-1600 i VP-2000, a jednocześnie współpracuje ze wszystkimi dostępnymi sensorami serii 300 i 500. Dzięki takiej koncepcji w łatwy sposób można unowocześnić pracujące od dawna systemy – wymienić przestarzały przetwornik na nowy, wykorzystujący najnowsze technologie. Jednocześnie zachowujemy to, co zawsze stanowiło siłę lepkościomierzy Cambridge – doskonałe sensory pomiarowe.
Nowe przetworniki ViscoPro 2100 są dostępne w dwóch wersjach: instalowanej na szynie DIN i przeznaczonej do pracy w strefie bezpiecznej oraz umieszczonej w obudowie przeciwwybuchowej do montażu w strefie Ex. Obie wersje są wyposażone w czytelny wyświetlacz OLED, w pakiety oprogramowania zapewniające wysoką dokładność i powtarzalność pomiarów (0,5%), wyjścia analogowe i alarmowe oraz funkcje diagnostyczne i komunikacyjne np. dostęp przez sieć wifi. Lepkościomierze ViscoPro mierzą jednocześnie lepkość i temperaturę produktu oraz wyznaczają lepkość skompensowaną temperaturowo TCV – parametr bardzo istotny dla układów mających za zadanie utrzymanie zadanej wartości lepkości.