Pod koniec zeszłego roku żegnaliśmy się z Państwem życzeniami lepszego, bo normalnego roku 2021. Życzenia te nadal pozostają aktualne, bo do normalności jeszcze nam daleko. Niemniej jednak my staramy się działać bez względu na okoliczności i przygotowaliśmy kolejną porcję artykułów o pomiarach przemysłowych.
Mówisz kamera, myślisz (termo)wizja. Kamery na stałe wpisały się w obraz przemysłu. Służą do obrazowania termicznego, wglądu w miejsca gdzie oko nie dociera, zliczania, kontroli i innych przeróżnych zastosowań. Są one swoistym lepszym okiem, przedłużeniem naszego zmysłu wzroku, są dokładniejsze, trwalsze, szybsze, odporne na warunki, których oczy człowieka nie wytrzymają. A co z dźwiękiem? Czy fale dźwiękowe mogą mieć podobne zastosowania, będąc naszym lepszym uchem? Oczywiście, że tak, a mierniki ultradźwięków od lat sprawdzają się świetnie w diagnostyce łożysk, maszyn, instalacji.
Teraz jednak nadszedł czas na połączenie doskonałego ucha i doskonałego oka, czyli kamerę akustyczną, która rejestruje i przekształca fale dźwiękowe na obraz. Taką właśnie kamerę akustyczną, jej zasadę działania i liczne zastosowania, przedstawia nam autor „Tematu wydania”.
Pomiar wilgotności materiałów sypkich i masowych był niejednokrotnie poruszany na łamach naszego kwartalnika. Ostatnie lata to wzrost wykorzystania biomasy w celach energetycznych. Szczególnie popularna stała się produkcja peletu. Ze względu na właściwości peletu jako ekologicznego surowca do produkcji energii, pomiar jego wilgotności jest kluczowy dla całego procesu i jakości produktu końcowego. „Dobra praktyka” skupia się właśnie na tym jednym, konkretnym zastosowaniu kontaktowych mierników wilgotności – pomiarze wilgotności peletu.
Zawory regulacyjne to jedne z najczęściej stosowanych elementów armatury przemysłowej w zakładach. Wśród tego typu zaworów najpowszechniejsze są zawory grzybkowe przelotowe. Pozwalają one na dokładne sterowanie ciśnieniem, poziomem, przepływem czy temperaturą, wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z siecią rurociągów. „Akademia automatyki” omawia podstawowe kwestie związane z budową regulacyjnych zaworów grzybkowych, wskazuje parametry, które trzeba brać pod uwagę przy ich doborze, a także omawia najczęstsze problemy związane z ich eksploatacją.