Od redakcji


Drodzy Czytelnicy,
Macie Państwo w ręce drugi w tym roku numer naszego magazynu, w którym staramy się prezentować praktyczny punkt widzenia na kwestie automatyki i pomiarów przemysłowych. Zapraszam do lektury artykułów przygotowanych przez naszych specjalistów.
O przemysłowych pomiarach ciśnienia napisano już tomy książek, artykułów i innych publikacji. Pomiar ten jest tak powszechny, że nie sposób sobie wyobrazić jakiegokolwiek procesu bez kontroli ciśnienia wykorzystywanych mediów. Technologie pomiaru choć różne to znane i stosowane są od wielu lat. Wielu użytkowników sądzi wręcz, że nic nowego nie da się wymyślić, a producenci dokonują jedynie kosmetycznych zmian w swoich rozwiązaniach. Wydawałoby się więc, że przemysłowe pomiary ciśnienia innowacje omijają z daleka. Tezę te stara się obalić artykuł „Tematu wydania” skupiający się na możliwościach technologii cel pomiarowych nowej generacji.

Na łamach „Dobrej praktyki” wracamy do zagadnienia odwadniaczy i ich optymalnego doboru do systemów parowych. Autor stara się przybliżyć podstawowe zasady jakimi powinno się kierować przy doborze, wskazując jednocześnie słabe i silne strony różnych typów odwaniaczy.

Kiedy wybrać odwadniacz dzwonowy, a kiedy pływakowy? W jakich aplikacjach sprawdzą się odwadniacze termodynamiczne? Które typy dobrze radzą sobie z przeciwciśnieniem, a które charakteryzują się najlepszą żywotnością? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie Państwo w „Dobrej praktyce”.

O pomiarach wilgotności materiałów sypkich także już pisaliśmy na łamach „Pod kontrolą”. Wcześniej jednak autorzy skupiali się na szczegółowym omówieniu jednej z technik jaką jest kontaktowa metoda pojemnościowa. Czasami jednak metoda ta nie może być wykorzystana i jedynym rozwiązaniem jest pomiar bezkontaktowy. Zapraszamy zatem do lektury „Akademii automatyki”, której autorzy prezentują zarówno pojemnościową metodę pomiaru wilgotności materiałów sypkich, jak i dwie metody bezkontaktowe.

„Szkolenie PLC” z „Pod kontrolą” 1/2014 było ostatnim z serii szkoleń z programowania przekaźników TECO SG2. W najnowszym wchodzimy na nieco wyższy poziom i zaczynamy omawiać budowę i zasady programowania bardziej skomplikowanych sterowników – TECO TP03.

Zapraszam do lektury
Jerzy Janota
Dyrektor ds. rozwiązań produktowych