Od redakcji


Drodzy Czytelnicy,
Dla niektórych z nas okres urlopowy już się skończył, inni są w trakcie, a inni dopiero czekają z utęsknieniem na błogie wakacje. Bez względu na to czy w trakcie, czy po, czy też przed upragnionym odpoczynkiem, wszystkim polecam lekturę artykułów najnowszego numeru „Pod kontrolą”. Najnowszy „Temat wydania” tym razem skupia się na jednym z najpopularniejszych pomiarów przemysłowych, czyli pomiarze masy. Pomiar masy, w zależności od tego co chcemy mierzyć, wymaga stosowania różnych urządzeń.

Najpowszechniejsze w przemyśle są wagi zbiornikowe, gdyż to głównie w silosach magazynuje się przeróżne surowce czy materiały. O ile zbiornikowe wagi o relatywnie niskich nośnościach są dość proste do zbudowania i uruchomienia, o tyle wagi zbiornikowe o nośności liczonej w setkach, a nawet tysiącach ton, to już nie lada wyzwanie dla każdego inżyniera. Autor „Tematu wydania” prezentuje właśnie takie wielkogabarytowe wagi, wskazując na problemy przy ich realizacji i rozwiązania jakie od lat proponujemy i wdrażamy.

Po raz kolejny „Dobra praktyka” traktuje o odwadniaczach. Tym razem jednak systemy parowe ustąpiły miejsca systemów sprężonego powietrza/gazów, gdzie stosowanie odwadniacza także jest niezbędne. Artykuł skupia się na przedstawieniu zagrożeń jakie niesie za sobą pojawienie się wilgoci/oleju w systemie sprężonego powietrza, wskazuje na problemy z odwadnianiem takich systemów oraz radzi jakie typy odwaniaczy najlepiej się sprawdzają.

Komunikacja cyfrowa z wykorzystaniem protokołu HART coraz częściej staje się standardem w polskich zakładach. Wielu producentów wyposaża swoją aparaturę w ten protokół, zdając sobie sprawę z jego niewątpliwych zalet. Przetworniki z HART’em, jak każda aparatura elektroniczna „starzeją się” czyli ich dokładność ulega pogorszeniu. Dlatego tak ważna jest ich kalibracja, która inaczej przebiega w przypadku przewodowego HART’a, a inaczej w przypadku WirelessHART™. To właśnie kalibracja bezprzewodowego protokołu HART jest tematem „Akademii automatyki”.

Jedenaste szkolenie z programowania sterowników PLC to drugie z kolei szkolenie z zakresu sterowników TP03. Tym razem autor przedstawia podstawowe instrukcje arytmetyczne, logiczne oraz sterujące przepływem programu.

Zapraszam do lektury
Jerzy Janota
Dyrektor ds. rozwiązań produktowych