Od redakcji


Drodzy Czytelnicy,
Niedawno witaliśmy wszystkich w 2013 roku, a tymczasem przyszła pora na żegnanie się poprzez ostatni w tym roku numer naszego magazynu. Cóż… pozostawiając filozoficzne rozważania na temat przemijalności czasu, dziękuję za cały rok spędzony z nami, życzę Szczęśliwego Nowego Roku i zapraszam do lektury.

Ostatni w tym roku „Temat wydania” porusza kwestie zupełnej nowości na polskim rynku pomiarów poziomu. Systemy wizyjne są znane automatykom przede wszystkim ze względu na szerokie zastosowania w szeroko pojmowanym monitoringu obiektów i procesów. Do tej pory nie były jednak powszechną metodą pomiaru poziomu, co jednak stara się zmienić firma Canty oferująca specjalistyczne kamery procesowo-obserwacyjne mające zastosowanie w przemysłowych pomiarach. Zapraszamy zatem do „Tematu wydania”, którego autor prezentuje aplikacje, w których tradycyjne metody pomiaru poziomu nie sprawdzają się, a z którymi radzą sobie kamery wizyjne.

Szczególnej uwadze polecam tym razem „Dobrą praktykę”, która porusza bardzo aktualną problematykę zapewnienia bezpieczeństwa w układach transportujących węgiel i biomasę. Wymogi ekologiczne zobowiązują polskie zakłady energetyczne do wytwarzania i korzystania z alternatywnych źródeł energii, a energetyczne wykorzystanie biomasy zostało uznane za jeden z kluczowych obszarów rozwoju polskiej energetyki.

Tak oto narodził się proces współspalania biomasy z węglem (kamiennym lub brunatnym), który wiąże się jednak z dodatkowymi zagrożeniami. Transport węgla i biomasy wiąże się ze wzrostem zagrożenia wybuchem, który niestety niejednokrotnie zagroził zdrowiu i życiu personelu zakładów energetycznych. Autor „Dobrej praktyki” opisuje uruchomiony układ pomiarowy, który zabezpiecza elektrociepłownie, elektrownie i innych użytkowników wykorzystujących biomasę i/lub węgiel.

Szerokie grono naszych Czytelników może zainteresować artykuł „Akademii automatyki”, który dotyczy jednego z kluczowych zadań służb utrzymania ruchu – sprawnej diagnostyki użytkowanych na zakładzie maszyn i urządzeń. Autor koncentruje uwagę na diagnostyce stanu łożysk jako jednych z najbardziej krytycznych elementów niemal każdej maszyny. Jak sprawdzić stan mechaniczny łożyska? Czy ma ono odpowiednią ilość smaru? Jak nie przesmarować łożyska? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie Państwo w „Akademii automatyki” opisującej wykorzystanie ultradźwięków w monitorowaniu stanu łożysk.

Ostatnie w tym roku „Szkolenie PLC” to tym razem prezentacja zasad i możliwości sterowania serwonapędem za pomocą sygnałów cyfrowych z przekaźnika programowalnego.

Zapraszam do lektury
Jerzy Janota
Dyrektor ds. technicznych