Od redakcji


Drodzy Czytelnicy,
Dla wielu z nas lato to zarówno okres urlopowy jak i czas przestojów zakładów i związanych z nimi pracami modernizacyjnymi. Mamy nadzieję, że pomiędzy wypoczywaniem, a remontami znajdziecie Państwo odrobinę wolnego czasu na lekturę trzeciego w tym roku numeru „Pod kontrolą”.

Rozruch silników dużej mocy to zarówno zagadnienie, którym od wielu lat szczegółowo przygląda się nauka, jak i zadanie, przed którym stoi tysiące zakładów na całym świecie. Ekonomiczna konieczność poprawy efektywności prowadzonych procesów wymusza poszukiwanie coraz bardziej doskonałych metod rozruchu silników średniego napięcia.

Czy to ze względu na optymalizację kosztów, czy z uwagi na wiele negatywnych efektów rozruchu silnika, ważne jest aby proces rozruchu przebiegał w najbardziej pożądany sposób. Dotychczas stosowane metody mają zarówno wiele zalet, jak i wad. Naprzeciw im wychodzi metoda z wykorzystaniem rozruchu częstotliwościowego. Charakterystyka tej metody w oparciu o startery częstotliwościowe MFS to „Temat Wydania” najnowszego numeru. Kto z nas nie lubi złocistego trunku piwem od lat zwanym?

Choć może wśród Czytelników znaleźlibyśmy i takich, dla których chmielowy napitek jest nie do przełknięcia, to jednak z pełną odpowiedzialnością możemy przypuszczać, że miłośników jasnego pełnego jest wśród nas zdecydowanie więcej. Czy jednak ktoś z nas zastanawiał się nad procesem jego warzenia na przemysłową skalę? Czy wiemy jak niebezpieczny może być to proces? Czy zdajemy sobie sprawę jakie toksyczne i wybuchowe gazy towarzyszą produkcji tego pitego na całym świecie napoju? Zapraszamy do lektury „Dobrej praktyki”, która relacjonuje proces wdrożenia systemów detekcji gazów w zakładach jednego z największych polskich browarów.

Bardzo dokładny pomiar przepływu to nie lada wyzwanie dla aparatury pomiarowej. Rynek oferuje różne metody i urządzenia, których dokładności wskazań dalece różnią się od siebie. Do najdokładniejszych przepływomierzy należą jednak przepływomierze masowe Coriolisa. Wykład na temat zasady ich działania, budowy oraz zalet i wad stosowania to tematyka „Akademii Automatyki”.

Ethernet to powszechny protokół często wykorzystywany do sterowania procesami, regulacji czy pomiarów. Jego poprawne skonfigurowanie ze sterownikiem PLC odgrywa zatem kluczową rolę w posiadanych systemach. O tym jak „powiązać” sterownik PLC z protokołem Ethernet dowiemy się ze Szkolenia PLC cz.7..

Zapraszam do lektury
Jerzy Janota
Dyrektor ds. technicznych