Od redakcji


Drodzy Czytelnicy!

W pierwszy kwartał 2024 roku wkraczamy z pierwszym numerem „Pod Kontrolą”. Zapraszamy do lektury najnowszych artykułów od naszych specjalistów.

Refraktometry i procesowe pomiary stężenia były już niejednokrotnie tematem artykułów w „Pod Kontrolą”. Nic nie stoi jednak w miejscu i także w tym obszarze niedawno pojawiły się znaczące nowości. Jeden z czołowych producentów tego typu układów pomiarowych – firma VAISALA, wprowadził na rynek nową serię refraktometrów. O najważniejszych cechach, modelach, możliwościach i zastosowaniach przeczytacie Państwo w „Temacie wydania” skupiającym się na wykorzystaniu refraktometrów w branżach spożywczej, chemicznej i papierniczej.

Jednym z kluczowych parametrów środowiskowych wpływającym zarówno na nasze zdrowie, jak i procesy przemysłowe jest wilgotność powietrza. Jej zbyt niskie lub wysokie wartości niekorzystanie wpływają na nasze organizmy i mogą generować realne straty w zakładach. Tym razem autor „Dobrej praktyki” nie skupia się jednak na pomiarze tego parametru. W najnowszej „Dobrej praktyce” przedstawiamy rozwiązanie, które skutecznie „walczy” ze zbyt suchym powietrzem w przemyśle, czyli nawilżaczach parowych. Artykuł polecamy wszystkim, którzy wykorzystują w zakładzie parę wodną i mogą wykorzystać ją do kontroli wilgotności powietrza w miejscach, w których jest ona istotna z punktu widzenia prowadzonego procesu lub awaryjności parku maszynowego.

Analogowo czy cyfrowo? Wydawałoby się, że w wyniku dygitalizacji całego świata wokół nas pytanie to jest retoryczne. Nic bardziej mylnego, a w polskich zakładach nadal stosuje się wiele urządzeń analogowych, od prostych manometrów po przepływomierze. Najnowsza „Akademia automatyki” próbuje odpowiedzieć na pytania czy, kiedy i dlaczego warto rozważyć zmianę analogowych systemów pomiarowych na ich cyfrowe odpowiedniki. Analiza opiera się na przykładzie przetworników ciśnienia z technologią CANopen.

Sztuczna inteligencja wchodzi do naszego życia na różnych płaszczyznach. Choć budzi ona wiele obaw i wątpliwości, to raczej nie ma możliwości zejścia już z tej drogi rozwoju świata. Warto więc już teraz poznać różne technologie z pogranicza AI, w szczególności te, które mogą usprawnić nasze procesy. Szczególnie, że wbrew powszechnemu przekonaniu, wdrożenie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji nie zawsze wiąże się ze skomplikowanymi, długotrwałymi i kosztochłonnymi procesami zmian. Dzięki uprzejmości dwóch naszych przyjaciół z Politechniki Śląskiej w „Artykule specjalnym” możemy zaprezentować właśnie takie łatwe do wdrożenia elementy sztucznej inteligencji w układach sterowania, w pilotażowym procesie neutralizacji.

Zapraszam do lektury
Wojciech Mutwicki
prezes zarządu