Od redakcji


Drodzy Czytelnicy!

Wiosna przyniosła całemu światu epidemię. Wielu z nas zamiast pracować opiekuje się dziećmi, wielu z nas pracuje z domu. Apelujemy do Państwa o solidarną odpowiedzialność i samodyscyplinę w stosowaniu się do rygorów sanitarnych, bo teraz to od nas najwięcej zależy. Ten ciężki czas dla nas wszystkich musimy jakoś przetrwać. Mamy nadzieję, że w tym niełatwym okresie znajdziecie Państwo chwilę na lekturę przygotowanych przez naszych inżynierów artykułów.

Para wodna to medium, które jest obecne w wielu gałęziach przemysłu. Wykorzystuje się ją jako czynnik termodynamiczny, jako nośnik ciepła lub jako medium czyszczące/sterylizujące. Przez wiele lat para wodna była niedoceniana w kontekście ekonomicznym. Wzrost kosztów jej wytworzenia pociągnął jednak za sobą konieczność optymalizacji zużycia pary. Optymalizacja wymaga pomiarów, dlatego coraz częściej instaluje się układy pomiarowe właśnie na parze. Medium to jest jednak dość problematyczne z punktu widzenia prowadzenia pomiarów, a dotychczas dostępne techniki mają swoje zalety, ale też i wady. Prawdziwą innowacją w tym obszarze są przepływomierze bezinwazyjne, które eliminują wiele niedoskonałości metod inwazyjnych. To właśnie o pierwszym na świecie, bezinwazyjnym, ultradźwiękowym przepływomierzu do pary wodnej traktuje „Temat Wydania”.

Para wodna to temat poruszany także przez autora „Dobrej praktyki”. W artykule medium to pojawia się w kontekście zarządzania systemem odwadniaczy w zakładzie. Autor prezentuje najnowsze osiągniecie lidera na rynku urządzeń parowych – firmy Armstrong. Jest nim swoista hybryda, czyli połączenie diagnostyki odwadniaczy parowych z narzędziem do ich zarządzania. Rozwiązanie to stanowi potężną broń w codziennej walce o efektywność instalacji parowych.

Stwierdzenie, że przetworniki ciśnienia są stare jak świat jest tylko lekką przesadą. Prawdą jest, że urządzenia te są najbardziej popularnymi przedstawicielami aparatury kontrolno-pomiarowej, a pomiar ciśnienia jest nieodzownym elementem prowadzenia każdego niemal procesu. Najważniejszym elementem każdego przetwornika, swoistym jego sercem, jest cela pomiarowa, która przekształca przyłożone do niej ciśnienie na sygnał pomiarowy. Ponieważ świat lubi różnorodność, na rynku znajdziemy wiele różnych typów cel pomiarowych. „Akademia automatyki” jest pewnego rodzaju podsumowaniem najbardziej popularnych typów cel pomiarowych stosowanych w przetwornikach ciśnienia.

Zapraszam do lektury
Wojciech Mutwicki
wiceprezes zarządu