Witamy w 2011 roku
Na wstępie, nie będąc specjalnie oryginalnym, pragnę w imieniu swoim, redakcji oraz całego zespołu Introl Sp z o.o. przekazać wszystkim Czytelnikom najserdeczniejsze życzenia szczęścia i pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. Niech ten rok będzie dla nas wszystkich pełen samych sukcesów, miłych niespodzianek i uśmiechu.
W nowy rok wkraczamy z nowym, piętnastym już numerem „Pod kontrolą”. W najnowszej odsłonie przygotowaliśmy jedną niespodziankę, którą jest nowy dział tematyczny „Czy wiesz, że”. Na łamach tegoż działu chcemy prezentować wybrane ciekawostki ze świata inżynierii i techniki, często związane z zamiłowaniami hobbystycznymi naszych specjalistów. Tematy będą odległe od problematyki automatyki i pomiarów, dlatego też mamy nadzieję, że okażą się ciekawą odskocznią od spraw stricte zawodowych.
„Temat wydania” jest niejako uzupełnieniem poruszanego już w pierwszych numerach naszego magazynu wątku wody w oleju. Autor koncentruje tym razem uwagę na przyczynach, procesach i zagrożeniach jakie niesie ze sobą przedostanie się wody do olejów stosowanych w urządzeniach przemysłowych. Artykuł prezentuje także sposoby radzenia sobie z tym problemem poprzez stosowanie odpowiednich systemów pomiarowych, pozwalających na redukcje awarii. „Temat wydania” szczególnie polecamy wszystkim Czytelnikom związanym zawodowo z utrzymaniem ruchu oraz serwisem mechanicznym w zakładach przemysłowych.
Autor „Dobrej praktyki” kolejny raz zdaje relacje z wdrożenia zrealizowanego dla jednego z naszych Klientów. Tym razem spotkaliśmy się z brakiem systemu monitoringu przyczyn częstych postojów poszczególnych linii produkcyjnych. Z uwagi na brak narzędzi i procedur analizy postojów, menadżerowie zakładu nie posiadali wiedzy na temat przyczyn częstych awarii i zatrzymań prac na poszczególnych maszynach, odcinkach, a nawet całych liniach. Po szczegółowej analizie sytuacji, zaproponowaliśmy a następnie wdrożyliśmy nasze rozwiązanie, o którym traktuje „Dobra praktyka”.
Ciśnienie to podstawowa wielkość fizyczna, którą należy kontrolować. Ciśnienie dziesiątek mediów transportowanych w tysiącach kilometrów zróżnicowanych rurociągów, na co dzień podlega monitoringowi i kontroli. To właśnie różnorodność mierzonych mediów, konstrukcji rurociągów i wymagań aplikacyjnych determinuje potrzebę stosowania bardzo szerokiej gamy aparatury. Jednymi z najbardziej powszechnych są przyrządy mechaniczne i to ich charakterystykę prezentuje autorka „Akademii automatyki”.
Zapraszam do lektury
Jerzy Janota
prezes zarządu Introl Sp. z o.o