Drodzy Czytelnicy,
Jakże chcielibyśmy powitać Państwa głośnym okrzykiem „Polska mistrzem Europy”. Niestety wyszło jak zawsze i pozostaje nam tradycyjnie, serdecznie powitać Państwa w tej po-piłkarskiej rzeczywistości. Jako, że życie po mistrzostwach Europy w piłce nożnej toczy się dalej, zapraszamy do lektury trzeciego w tym roku wydania „Pod kontrolą”.
Normy jakościowe, bezpieczeństwo i optymalizacja procesów wymagają często stosowania urządzeń wykrywających pojawienie się elementów maszyn, klap, dźwigni. Najczęściej wykrywa się obecność elementów metalowych w celu pozycjonowania, zliczania, zatrzymania procesu, alarmowania, zamknięcia zaworów itp. Jednym z typów sygnalizatorów wykrywających elementy metalowe są indukcyjne czujniki zbliżeniowe.
Ciężkie środowiska pracy panujące w warunkach przemysłowych ograniczały jednak dotychczas zakres stosowanych urządzeń do kontaktowych wyłączników krańcowych. Czujniki zbliżeniowe nie wytrzymywały bowiem wysokich temperatur, silnego zapylenia czy wibracji, wysokiej wilgotności lub agresywnych chemicznie środowisk pracy. Sytuacja ta zmieniła się dzięki rozwiązaniom konstrukcyjnym firmy EGE Elektronik, o czym traktuje „Temat wydania”. Problematyka sprężonego powietrza i jego monitoringu była już poruszana na łamach „Pod kontrolą”. Rosnące ceny energii elektrycznej i związane z nimi koszty produkcji sprężonego powietrza decydują o tym, że kwestie oszczędności na tym medium urastają obecnie do rangi priorytetowej. Mając na uwadze aktualność problemu oraz sytuacje w polskich zakładach, „Dobra praktyka” najnowszego numeru prezentuje zagadnienia kontroli sprężonego powietrza, koncentrując się na wyliczeniach konkretnych korzyści finansowych jakie niesie ze sobą monitoring sprężonego powietrza w aplikacjach przemysłowych.
„Akademia automatyki” to swoista kontynuacja lub przypomnienie poruszanych już na łamach „Pod kontrolą” kwestii pomiarów termowizyjnych. Tym razem autor wykładu, w odpowiedzi na liczne pytania i wątpliwości naszych Klientów, skupia uwagę na teorii promieniowania elektromagnetycznego w kontekście pracy urządzeń termowizyjnych oraz wynikających z nich różnic między technologią termowizji, a noktowizją czy kamerami IR. Wykład przedstawia także cechy kamer jakie należy brać przede wszystkim pod uwagę podczas doboru urządzeń do określonych zastosowań.
Pod kontrolą nr 3/2012 to także kolejne szkolenie z zakresu programowania sterowników PLC. „Szkolenie PLC cz. 3” uwzględnia tym razem takie zagadnienia programowania jak zegar czasu rzeczywistego (RTC), interfejs HMI i komparatory.
Zapraszam do lektury
Jerzy Janota
Dyrektor ds. technicznych