Od redakcji


Większość z nas zakończyła już wakacje i z (nie)skrywaną zazdrością patrzy na tych, którzy mają je jeszcze przed sobą. Zarówno tych, którzy na następny dłuższy urlop muszą czekać kilka dobrych miesięcy, jak i tych, którzy za chwilę będą oddawać się wakacyjnej przygodzie, zachęcamy do lektury naszych nowych artykułów o pomiarach i kontroli parametrów procesowych.

Przepływ gazów jest tak powszechnym zjawiskiem, że jego pomiar doczekał się wielu różnych metod. Jedną z nich jest technika termicznego pomiaru przepływu masowego. Metoda ta wykorzystuje pomiar temperatury (tzw. dyspersja termiczna) do wyliczania masowego przepływu powietrza/ gazów. Dzięki tej metodzie przepływomierze termiczne świetnie sprawdzają się tam, gdzie inne metody zawodzą, jak chociażby pomiar gazów zawilgoconych czy zanieczyszczonych.

W tym roku światowy lider w produkcji przepływomierzy termicznych wypuścił na rynek nową serię swojego przepływomierza, której charakterystykę prezentuje autor „Tematu wydania”.

Stale modernizujące się zakłady to powód do satysfakcji. Doskonalone procesy i unowocześniane technologie powodują, że zakłady stają się coraz bardziej efektywne, energooszczędne i bezpieczne. Istnieje jednak ciemna strona permanentnej modernizacji. Mamy tu na myśli sytuacje, w których, w wyniku modernizujących się instalacji, istniejące już komponenty stają się na tyle przestarzałe, że nie nadają się do użycia. W takich przypadkach, zarządzający zakładem zmuszeni są do zakupu nowych elementów, ponosząc znaczące koszty. Właśnie dlatego należy zawczasu wyposażać się w rozwiązania elastyczne, dostosowane do zmieniających się wymagań i warunków. Przykład takich rozwiązań automatyki przytacza „Dobra praktyka”.

„Akademia automatyki” tym razem traktuje o jakże znanym pomiarze różnicy ciśnień. Przetworniki dp są chyba jednym z najpowszechniej występujących typów urządzeń pomiarowych w zakładach przemysłowych. Służą one nie tylko do pomiaru ciśnienia, ale także innych wielkości procesowych. Jedną z nich jest poziom cieczy, którego pomiar można od niedawna realizować za pomocą dwóch metod różnicowych – tradycyjnej i elektronicznej.

Zapraszam do lektury
Wojciech Mutwicki
wiceprezes zarządu