Od redakcji


Drodzy Czytelnicy!


Koronawirus niestety nie odpuszcza i musimy nauczyć się z nim żyć. Dlatego właśnie my także nie odpuszczamy i przygotowaliśmy dla Państwa 3 artykuły ze świata automatyki i pomiarów. Zachęcamy więc do lektury życząc wszystkim zdrowia.

Silniki na średnie i wysokie napięcie na dobre zadomowiły się w polskich zakładach. Powszechnie sięgają po nie takie branże jak na przykład przemysł morski, przemysł hutniczy, branża cementowo-wapienna, zakłady chemiczne, petrochemiczne i energetyczne, przemysł wydobywczy. Silniki dużej mocy najczęściej stosuje się w instalacjach z mieszadłami, kruszarkami, wytłaczarkami, przenośnikami, pompami, dmuchawami, wentylatorami. Autor „Tematu Wydania” podejmuje tematykę silników MV/HV omawiając ich podstawowe rodzaje i funkcje, a także miejsca zastosowania.

„Dobra praktyka” tym razem dedykowana jest przede wszystkim branży paszowej, która boryka się z problematyką optymalizacji procesu granulacji pasz. Artykuł prezentuje najnowsze osiągniecie firmy Armstrong, tj. specjalny system parowy zapewniający dostarczanie do granulatora pary wodnej o niezmiennie wysokiej jakości i uzyskanie powtarzalnego, wysokiego poziomu wydajności i sprawności układu parowego.

Termoparowe czujniki temperatury to urządzenia tak powszechne, jak powszechnie znana jest wiedza o ich wykorzystaniu w przemyśle. Mimo dziesiątków lat stosowania i niezliczonych publikacji naukowych, nadal spotykamy się jednak z wątpliwościami dotyczącymi ich praktycznego wzorcowania. Mamy tu na myśli tematykę spoiny odniesienia i jej kompensacji. O tym zagadnieniu właśnie przeczytacie Państwo w „Akademii automatyki”.

Zapraszam do lektury
Wojciech Mutwicki
wiceprezes zarządu