Drodzy Czytelnicy,
Ostatni kwartał roku i ostatni już tegoroczny numer naszego magazynu. Tym razem na łamy „Pod kontrolą” wraca dział „Dobra praktyka”, w którym prezentujemy rozwiązanie zrealizowane przez
jedną ze spółek Grupy Introl SA. Oczywiście nie brakuje również wykładów „Akademii Automatyki” oraz „Tematu Wydania” 4/2009.
„Zielona” energia – termin używany niemal w każdej współczesnej publikacji związanej z energetyką cieplną i zawodową. Nie ma chyba osoby, która nie słyszała o najnowszych technologiach związanych z wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych. Z uwagi na aktualność problematyki, postanowiliśmy zaprezentować kilka podstawowych informacji na temat biogazu i możliwości jego wykorzystania w procesach produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy przy okazji omawianej tematyki, pominęli kwestię pomiarów. Dlatego też „Temat Wydania” to spojrzenie na biogaz i jego właściwości z punktu widzenia kierownika działu pomiaru przepływu. W artykule autor wskazuje na zalety biogazu, źródła jego wytwarzania oraz szanse jakie stwarza on całej gospodarce. Artykuł zwraca również uwagę jakie wymagania stawia aparaturze kontrolno-pomiarowej ta specyficzna mieszanina gazów, jaką jest biogaz.
Zgodnie z obietnicą złożoną w poprzednim numerze, „Akademia Automatyka” jest kontynuacją tematu czujników temperatury potocznie zwanych termoparami. Po przedstawieniu ogólnych zasad fizycznych na jakich opiera się pomiar, tym razem autor koncentruje uwagę na elementach dodatkowych, wchodzących w skład czujników termoparowych. Osłony, spoiny, bloki wyprowadzeń – to te części wielu termopar wpływają na poprawności ich funkcjonowania i możliwość zastosowania w określonych aplikacjach. Z dodatkowymi elementami konstrukcyjnymi czujników temperatury związane są również pewne problemy. Ale o szczegółach przeczytają Państwo w „Akademii Automatyki”.
Robotyzacja całego naszego życia, jeśli już nie stała się codziennością, to wkrótce zapewne nią będzie. Roboty wkraczają do rzeczywistości współczesnego człowieka, a przemysł jest tego najlepszym przykładem. Zastępowanie pracy ludzi robotami, mimo, iż budzi wiele kontrowersji natury socjalno-egzystencjalnej, jest ekonomicznie uzasadnione. Dzięki wykonywaniu powtarzalnych czynności przez specjalnie zaprojektowanego robota, możliwe jest optymalizowanie procesów i – co z tym związane – generowanie wymiernych korzyści. Właśnie z uwagi na przydatność robotów w automatyzacji procesów technologicznych, „Dobra Praktyka” jest tym razem relacją z zakończonej inwestycji, której wykonawcą była jedna ze spółek Grupy Introl SA – Zakład Projektowania Technologii i Automatyki Pro-Zap Sp. z o.o.
Jako, że numer 4/2009 jest ostatnim w tym roku, chciałbym serdecznie podziękować wszystkim naszym Czytelnikom za cały rok wzajemnej współpracy związanej zarówno z samym czasopismem jak i całością naszej działalności. Życząc wszystkim udanego roku 2010, zapraszam już do lektury przyszłorocznych wydań „Pod kontrolą”.
Gorąco zachęcam do lektury
Wiceprezes Zarządu Introl Sp. z o.o.
Jerzy Janota