Drodzy Czytelnicy,
Witając wszystkich w nowym roku zapraszam do lektury wyjątkowego wydania „Pod kontrolą” 1/2014. Dlaczego wyjątkowego? Bo każdy artykuł ma w sobie coś czego nie było wcześniej. Coś co można nazwać wyjątkowym. Zapraszam zatem do lektury. Asynchroniczne silniki indukcyjne jako popularnie wykorzystywane urządzenia do zamiany energii elektrycznej w mechaniczną, znajdują zastosowanie w niemal każdym zakładzie, w niemalże wszystkich branżach. Problematyka napędzania pomp, wentylatorów, przenośników, mieszalników, elementów techniki liniowej i większości innych maszyn, przy jednoczesnej minimalizacji zużycia energii, jest więc kwestią istotną z punktu widzenia każdego zakładu.
Zapraszamy do lektury „Temat wydania”, bo tym razem w wyjątkowo obszernym artykule prezentujemy podstawowe wymogi dotyczące silników indukcyjnych oraz wiele cennych uwag umożliwiających trafny dobór odpowiedniego rozwiązania. To nie jedyny artykuł mający w sobie pierwiastek wyjątkowości. Pierwsza w tym roku „Dobra praktyka”, jest także wyjątkowa, a to z uwagi na bezpośredni udział przy jej tworzeniu przedstawicieli polskiego przemysłu cukrowniczego. Współautorzy artykułu, którzy są jednocześnie użytkownikami opisywanego rozwiązania, przedstawiają w jaki sposób wykorzystują fotometryczne mierniki mętności i barwy w swoim procesie. Artykuł szczególnie polecamy wszystkim osobom związanym z przetwórstwem rolno-spożywcznym.
Niemalże dokładnie rok temu, w „Pod kontrolą” 1/2013 opisywaliśmy nowo-wprowadzoną serię falowodowych sond radarowych poziomu VEGAFLEX 80. Wśród opisywanych wtedy cech serii 80, szczególnie istotne jest rozwiązanie pozwalające na niezawodny pomiar poziomu w aplikacjach w instalacjach parowych (walczaki). Wyjątkowość takich aplikacji wynika z właściwości mikrofal i ich „zachowania” w parze. To właśnie o falowodowych sondach radarowych i wykorzystaniu ich nowych możliwości w pomiarze poziomu w aplikacjach parowych taktuje „Akademia automatyki”.
W tym roku rozpoczynamy również nowy cykl krótkich artykułów aplikacyjnych o konkretnych zastosowaniach naszych urządzeń oraz doświadczeniach z tym związanych. Szczególnie ciekawe efekty osiągnęliśmy w zakresie diagnostyki ultradźwiękowej, która często w prosty sposób pozwala na diagnostykę i, co najważniejsze, faktyczne wykrywanie usterek w szerokiej gamie aplikacji. Zapraszamy zatem do „Szkoły Utrzymania Ruchu”.
I na koniec ostatni wyjątkowy artykuł – „Szkolenie PLC”. Wyjątkowy, gdyż ostatni prezentujący zasady działania i programowania przekaźników serii SG2. W kolejnych numerach autor szkolenia skupi uwagę już na innym typie sterownika.
Zapraszam do lektury
Jerzy Janota
Dyrektor ds. rozwiązań produktowych